Pomodoro to znana od wielu lat, bardzo skuteczna technika zarządzania czasem pracy. Dzięki niej można pracować dużo bardziej efektywnie w krótszym czasem. Pomodoro znajduje zastosowanie przede wszystkim przy pracach biurowych, ale sprawdzi się bardzo dobrze także w przypadku uczniów i studentów.

Na czym polega technika pomodoro?

Pomodoro to technika, która zakłada, że należy pracować w cyklach po 25 minut przeplatanych 5 minutowymi przerwami. Takich cykli powinno być 4 i po tym czasie można zrobić dłuższą przerwę. Czas cykli można delikatnie modyfikować, z tymże czas pracy powinien być zawsze znacznie dłuższy od przerw. Zachęcającym czynnikiem w tej technice jest fakt, że mamy pracować tylko przez 25 minut, przez co dużo łatwiej jest się do takiej pracy zabrać. Jest niezmiernie istotne, aby w czasie przeznaczonym na pracę maksymalnie skupić się na zadaniach. Trzeba, więc zawczasu wyeliminować czynniki rozpraszające. Jeśli pracujemy przy komputerze najlepiej w ogóle nie otwierać przeglądarki, należy też powyłączać powiadomienia w telefonie. Według zasad techniki, pomodoro, gdy czas 25 minut minie trzeba od razu robić przerwę nawet, gdy mamy niedokończone zadanie. Udowodniono, że regularnie robione przerwy poprawiają efektywność pracy. W czasie takiej przerwy należy odejść od biurka, przeciągnąć czy wyjść na chwilę na balkon.

Co jest potrzebne do techniki pomodoro?

Technikę tę można stosować używając różnorodnych narzędzi. Bardzo dobrze sprawdzi się zwykły kuchenny minutnik, odmierzacz czasu w telefonie oraz specjalne program i aplikacja przeznaczona dla tej techniki. Równie dobrze cykle pracy można notować na zwykłej kartce papieru i używać zegarka. Sam sposób mierzenia czasu nie jest tu najistotniejszy. Chodzi o to by pracować w odpowiednio skonstruowanych cyklach i maksymalnie skupiać się na pracy.

Co nam daje technika pomodoro?

Technika pomodoro to doskonałe narzędzie dla osób, które pragną poprawić swoją produktywność. Powinny z niej korzystać osoby, które ciągle narzekają na brak czasu i dużą ilość niezrobionych zadań. Dobrze sprawdza się ona w przypadku działań, do których trudno jest nam się zabrać. Zwykle dotyczy to działań prostych, ale długich, które dobrze jest dzielić na etapy. Tą metodą z powodzeniem można wykonać duże porządki, uczyć się języka obcego czy napisać pracę magisterską.

Post Navigation