Jon Frontchain z Uniwersytetu Deleware w Nowym Jorku, przeprowadzał szereg badań, które wykazały, iż mieszkając z dala od lasów i zielonych łąk, człowiek popada w sukcesywną depresję. Według jego obserwacji wynika, że my ludzie XXI wieku, wiedząc tak wiele o ekologii, żyjemy w ciągłym niebezpieczeństwie zatruć własnego organizmu. Oddychamy zatrutym spalinami powietrzem, pijemy zatrutą ściekami chemicznymi wodę, a także nasza żywność, aż ocieka od trujących nasz organizm konserwantów. Aby zatem nie być ciągle narażonym na utratę naszego drogocennego zdrowia, musimy być coraz bliżej z ekologią – informuje nas Jon Frontchain.

Kapitał leży w naturze

Jak podają opracowania ekologiczne ziemi mrągowskiej, kapitałem tej okolicy jest czyste powietrze i pozbawiona skażeń gleba i woda. Doktor Anna Chmielewska- Drubień na łamach lokalnego tygodnika Warmii i Mazur, stwierdziła, iż tylko wyżej wspomniane warunki bytowe, są w stanie zapewnić danemu rejonowi należyty rozwój. Czysta gleba i woda, będzie sprzyjać zdrowemu rozwojowi rolnictwa, zaś chroniąc środowisko naturalne, chronimy siebie i nasze rodziny. Zatem jak mawia pani Chmielewska- Drubień należy zjednoczyć się w działaniu dla ratowania Ziemi przed zagładą. Jest to podstawą życia każdego mieszkańca naszej planety.

Przeludnienie naszego globu

Jak podają najnowsze dane z roczników statystycznych, jest nas na Ziemi około 6,9 miliarda. Ostatnimi czasy notuje się spadek liczby zgonów, do liczby przyrostu naturalnego. Ziemian jest za dużo w stosunku do wielkości naszej planety. Każdy człowiek potrzebuje mieszkania, ubrania, jedzenia, energii cieplnej i elektrycznej, lekarstw oraz innych dóbr konsumpcyjnych. To powoduje, że zużywamy ogromne ilości surowców naturalnych, czego dostawcą jest ziemia. Skutkiem powyższego zjawiska, jest niszczenie środowiska naturalnego. Konsekwencją ogromnego przeludnienia jest emisja nadmiernej ilości gazów cieplarnianych oraz dymu, który jest przyczyną złego ocieplenia klimatu. Aby ekologii wyjść naprzeciw, musimy nasze życie dostosować do odpowiednich wymogów, które w mniejszym stopniu będą wpływać na zatruwanie naszej planety. Jednym z ekotrendów jakie proponują naukowcy, jest zastosowanie katalizatorów spalinowych do samochodów, jak również katalizatorów ekosystemowych, na kominy domów mieszkalnych, ogrzewanych węglem i olejem opałowym.

Drzewa

Mówiąc o nowych trendach w ekologii, nie wolno nam pominąć wielu aspektów, dotyczących drzew. Jak wiadomo, drzewa są surowcem, z którego możemy wykonywać szereg mebli, schodów, a także można je wykorzystać jako opał. Już w dziewiętnastym stuleciu, oświeceniowy ksiądz i uczony Stanisław Staszic, pisał w swoich doktrynach i rozprawach, aby człowiek odpowiednio postępował z drzewami. Nie wolno obcinać im zdrowych gałęzi, nie wolno wycinać żywych choinek, a jeżeli już musimy ściąć jakieś drzewo musimy w to miejsce posadzić dwa nowe drzewka. Profesor filozofii Halina Łęczycka, sugeruje, że gdyby człowiek z doby dwudziestego pierwszego stulecia, choć trochę poczytał rad staszicowskich, w ogóle nie musielibyśmy mówić o ekologii. W jej traktatach dotyczących ochrony przyrody, wyczytać można, że posiadanie antyków, bardzo chroni dzisiejszą przyrodę. Miłość do starych mebli powoduje, że nie kupujemy nowych. Brak popytu na drewniane meble, hamuje wycinkę nowych drzew. A gdy nastąpi ewentualność, że znudzi nam się takowy antyk, zawsze możemy go przekazać drugiemu użytkownikowi, który go poszanuje prze kolejne lata.

Budynek ekologiczny XXI wieku

Ekotrendy dotyczą także naszych domów. Dom budować należy z lokalnych surowców naturalnych takich jak kamień, glina, cegła, trzcina itp. Wspomniany budynek mieszkalny, należy tworzyć z wykorzystaniem technologii energooszczędnych, wymagających mało energii cieplnej do ogrzania wszystkich pomieszczeń. Ważnym i zarazem znaczącym trendem ekologicznym, jest korzystanie z naturalnych, a co najważniejsze z odnawialnych źródeł energii. Tymi źródłami energetycznymi jest wodna, energia wiatrowa, słoneczna, biomasy, pompy ciepła, pompy paliwa wodorowego. Do ogrzewania mieszkania mniej szkodliwy jest gaz ziemny niż olej opałowy czy węgiel kamienny.

Śmiecie

Aby czyściej było wokół nas, a znane nam ekosystemy nie były zagrożone, należy bacznie przyjrzeć się temu, co robimy ze śmieciami i co tak naprawdę je stanowi. Z wyjątkiem tego co zjemy, wszystko kiedyś będzie śmieciem i znajdzie się ono na śmietniku. Należy, zatem kupować mniej produktów. Jedząc mniej będziesz zdrowszy, to teza nowojorskich lekarzy pierwszego kontaktu. Produkty żywnościowe należy nabywać luzem. Najczęściej bowiem opakowania żywności, są materiałem niebiodegradowalnym. Na zakupy trzeba brać ze sobą lnianą torbę, koszyk wiklinowy, plecak lub inne nosidełko z materiałów naturalnych. Śmieciami nieraz są także i nasze ubrania. Zatem nie wyrzucajmy ubrań i innych przedmiotów nadających się jeszcze do użytku, na śmietnik.

Jak nie trudno zauważyć, wszystkie te trendy ekologiczne, nie przyczynią się do zubożenia naszej kieszeni. Warto jest zatem ich przestrzegać, a i my i nasza natura będziemy bogatsi.

Post Navigation